HisTori Te FriksHme

Horror Stories

Tema Fundit

» Nje video e frikshme!
Sun Jan 23, 2011 11:08 am nga WoLfi !

» Demon!!!!!!!!!!!!!
Sun Jan 23, 2011 11:06 am nga WoLfi !

» Shtepia Amityville!
Sat Jan 22, 2011 12:36 pm nga WoLfi !

» Hoteli Stanley dhe banoret e tij Fantazmat!
Sat Jan 22, 2011 12:32 pm nga WoLfi !

» Tu gri mish, i iku dora :D
Fri Jan 21, 2011 4:57 pm nga WoLfi !

» Fantazma shpirtera dhe demon!
Fri Jan 21, 2011 11:29 am nga HisTori Te FriksHme

» Fenomene ne "Murriz Dega"
Fri Jan 21, 2011 11:27 am nga HisTori Te FriksHme

»  Fantazma e Vladimir Leninit!
Fri Jan 21, 2011 11:25 am nga HisTori Te FriksHme

» Halloween.
Fri Jan 21, 2011 1:53 am nga WoLfi !

Affiliates

free forum

Affiliates

free forum

Affiliates

free forum


  Legjenda per macet dhe shtrigat Egjiptiane!

  Share
  avatar
  WoLfi !
  Admin
  Admin

  Numri i postimeve : 28
  Join date : 28/12/2010

  Legjenda per macet dhe shtrigat Egjiptiane!

  Mesazh  WoLfi ! prej Thu Jan 20, 2011 8:35 am  Legjendat per macet dhe shtrigat e kane origjinen nga Egjipti.Macet ishin shume te nderuara ne Egjipt,sidomos kur ato ishin ne moshen e mesme.


  Ne Bubastis,macet mendoheshin se ishin te misheruara nga perendeshat e shenjeta,dhe jane trajtuar si te tilla.  Legjendat e shtrigave vijne kryesisht edhe nga kishat katolike ne baze te dhenave te tyre ku shum njerez jane vrare ne menyre mizore nga njerezit,per shkak se ata kishin menduar se presoni viktim perdore magjine e zeze.Kjo ka sfiduar edhe interpretimin e tyre biblik.  Thuhet se shtrigat e lashta kishin mesuar magjin e zeze dhe dredhite nga prendeshat e mallkuara,e keto magjin i kane mesuar nga macet.  Thuhet se macet kane trensmetuar magjin e dredhit nga perendeshat e mallkuara.Shum nga lideret fetar kishin filluar te mendonin se macet kane natyre djallezore dhe jane shum te liga.Thuhet bile qe edhe vet djalli i ka derguar per t'iu ndihmuar shtrigave  Ne Egjipt macet pervec hyjnis poashtu konsideroheshin edhe si kafshet qe mbajne larg brejtesit.Ne qytetin e lashte Bubastis i cili gjendet ne verilindje te Kairos pergjate Nilit,atje thuhet se gjendej familja e maceve perndesha.  Ky eshte Bubastis  Kjo perndeshe mace qe gjendej ne Bastis eshte vleresuar shum,bile edhe sot konsiderohet macja si nje shenje e pjelloris dhe mbrojtjes.

  Prandaj macet ne Egjipt kishin nje privilegj me te madh se kafshet tjera.  Besohet se Bubastis ishte qytet i maceve dhe i perendeshave mace kjo deshmohet edhe me vizatimet dhe statujat e paraqitura.  Cdo kush qe kishte besuar ne hyjnit mace ishin konsideruar si blasfemues.

  Shum varre egjiptiane jane te mumifikuara bashke me njerezit,kjo tregon rendesin e tyre si mbrojtese.  Qindra vjet perpara Jezusit,ne Bubastis kishin pushtuar duart Persiane, kishin edhe pushtuar edhe shum qytete tjera te Egjiptit.Persianet thonin se kjo eshte e vetmja menyre qe te mbrojme vendin tone duke pushtuar qytetin e maceve Bubastisin,e duke marr persiper Bubastisin.  Pas kesaj humbjeje Egjiptianet ishin per nje kohe te gjate te skllaveruar.  Ky pushtim poashtu shkoi ne kunder te maceve dhe u kthye ne nje disavantazh te madh.  Vite me vone gjate gjykimeve te magjistareve ne Evrop dhe Amerike macet ishin konsideruara si te misheruara nga shtrigat...dhe u vrane.  Po te mos i kishin vrare ato macet Evropianet dhe Amerikanet nuk do ti kishte goditur Murtaja.Pasi qe dihet qe brejtesit perkatesisht minjet kane qene bartes dhe ngjites te Murtajes,e kishte shum pak mace qe ti rrallonin.

   Ora është Tue Jan 15, 2019 10:24 pm